Film

Běžnou výuku se snažíme obohatit dalšími aktivitami, často spojenými s naším koníčkem – italským filmem. Jednou týdně nebo jednou za dva týdny se konají projekce italských filmů a každý podzim, v rámci týdne italské kultury, pořádáme týden italského filmu s filmovým maratónem a přednáškami hostů z českých nebo zahraničních univerzit. Naše odborné zájmy o italský film vyústily v říjnu 2005 v konání významné mezinárodní konference Od literatury k filmu (a zpět).

Divadlo

Kromě stříbrného plátna máme rádi i prkna, co znamenají svět. Divadelní talent naši studenti mohou prokázat jak při pořádání italských večírků, tak na „serióznější“ úrovni. Třikrát jsme se zapojili do projektu Teatro-Università, vyhlášeného italskou vládou. Na naši italianistiku dojížděl italský režisér, který s našimi posluchači nastudoval upravené verze italských her nebo dramatizace prozaických děl. Jednalo se o variaci na Pirandellova dramata Sei personaggi in cerca d’autore, o koláž z Bariccových románů Castelli di seta a o dramatizaci Calvinova románu Se una notte d’inverno il viaggiatore. Studenti vystoupili nejen před olomouckým publikem – další představení odehráli v polské Wroclawi a s úspěchem se zúčastnili i známého divadelního festivalu v italském Cividale.

Hosté

Běžná výuka je doplňována přednáškami zahraničních hostů, často renomovaných kapacit italského akademického světa. Našimi hosty jsou zejména profesoři partnerských univerzit. Návštěvy se rekrutují nejen z odborných kruhů – rádi debatujeme i s básníky, spisovateli a překladateli. Měli jsme tu čest hostit legendu italské moderní poezie Edoarda Sanguinetiho, i mladší tvůrce – básníka Paola Sissu nebo prozaika Giovanniho Catelliho.

Studenti italštiny a velvyslanec Itálie J. E. Fabio Pigliapoco (Foto: Kamila Kuchaříková)

Světové úspěchy olomoucké romanistiky

Eva Skříčková, studentka 2. ročníku italské filologie, v roce 2008 zvítězila v celosvětové soutěži „Italiano in piazza“, kterou italské ministerstvo zahraničí vyhlásilo pro studenty italštiny. Její slohová práce na zadané téma byla komisí jmenovanou ministerstvem zahraničí Itálie a odborníky z Accademia della Crusca vyhodnocena jako nejlepší.

Doc. Jiří Špička z olomoucké italianistiky, autor knihy Petrarca: homo politicus (Argo, 2010) obdržel prestižní italské ocenění „Premio Flaiano Internazionale 2011” v kategorii italianistika za nejlepší zahraniční odbornou monografii o italské kultuře. Cenu autor převzal na slavnostním večeru 10. července 2011 v italské Pescaře.

Mezinárodní semináře v Maďarsku

Od roku 2010 se studenti a pedagogové olomoucké italianistiky účastní intenzivních výukových kurzů Erasmus pořádaných v různých maďarských městech společně univerzitami Pázmány Piliscsaba, Università Cattolica del S. Cuore (Milán) a Univerzitou Palackého. Společné semináře se týkají různých aspektů italské literatury a kultury, často v souvislosti s jejím šířením do střední Evropy. Součástí seminářů je bohatý kulturní program.

kalendář akcíStuduj francoužštinuStuduj italštinuStuduj portugalštinuStuduj španělštinuCIELOSpanish coursesvideoKRFStudijní oboryŽurnál onlineabsolventi.upol.czFB Romanistikacifre
Aktualizováno: 26. 5. 14, vytvořeno: 21. 1. 12,

Přihlásit

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: