Sobota 3. duben 2021, 20:01

Studentka Hana Mihaljevičová obsadila 2. místo v celorepublikovém kole Frankofonního diktátu. V rámci 22. ročníku Dnů frankofonie proběhla v České republice letos poprvé soutěž ve francouzském pravopise Dictée francophone. Soutěž, rozčleněna do dvou kategorií – pro veřejnost a pro středoškolské publikum, probíhala ve dvou kolech, přičemž vítězové krajských kol se následně utkali v celostátním finále. Kvůli pandemické situaci se celá soutěž uskutečnila v on-line prostředí aplikace Zoom.

Regionální kola obou kategorií pro Olomoucký kraj proběhla v režii Francouzského centra UP. V diktátu pro veřejnost, který proběhl 9. března, pisatelé zápolili s úryvkem z románu belgické spisovatelky Amélie Nothombové Les Prénoms épicènes a z klání vítězně vyšla studentka 1. ročníku francouzské filologie Hana Mihaljevičová. V krajském kole určeném středoškolákům, jež úvodem pozdravil i 1. rada Švýcarského velvyslanectví v České Republice Rolf Ott, zvítězila studentka Česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia v Olomouci Anna Lockerová.

V celorepublikovém finále, které se pro obě kategorie konalo 30. března, obsadila v diktátě pro veřejnost stříbrnou příčku studentka katedry romanistiky Hana Mihaljevičová. Sympatická bruneta, která většinu prvního ročníku svých univerzitních studií zažila pouze v distančním režimu, oceňuje zejména možnost účastnit se zajímavých aktivit nad rámec on-line výuky: „Súťažilo sa veľmi príjemne, v okruhu príjemných ľudí, atmosféra bola uvoľnená – nešlo o prvenstvo, ale o ten čas, ktorý sme spolu strávili, so spoločným cieľom. Preto som rada, že ocenení sú vlastne všetci účastníci. Najviac ma teší, že je aj teraz možnosť ozvláštňovať si dni takýmito aktivitami, že ich niekto poriada...“

V podobném duchu hovořil i vedoucí Francouzského centra Jan Zatloukal z Katedry romanistiky FF UP: „Frankofonní diktát hodnotím jako velmi vydařenou akci. Je skvělé, že se Dny frankofonie připomínají i v době koronavirové krize, a jsem rád, že se na něm Francouzské centrum UP mohlo spolu s Francouzskými aliancemi a Francouzským institutem v Praze podílet. To, že Hanka skončila stříbrná a že jsme v celorepublikovém kole finále měli dokonce dvě finalistky, ukazuje na skutečnost, že máme na Katedře romanistiky v Olomouci skvělé studenty a studentky.“

Dny frankofonie probíhají po celém světě každoročně v měsíci březnu. S podporou frankofonních institucí je široké veřejnosti nabízen bohatý program akcí, jejichž společným jmenovatelem je francouzský jazyk a frankofonní kultura.