Jak žije francouzština a frankofonní kultura napříč světadíly v různých částech světa? Právě o tom se snaží informovat oblíbený pořad Destination Francophonie frankofonní televize TV5 Monde. Její moderátor a tvůrce uvedeného pořadu Ivan Kabacoff natáčel zkraje června také na Univerzitě Palackého.
Úsporný televizní štáb, který kromě Ivana Kabacoffa tvořil už jen kameraman a zručný navigátor dronu Cédric Fouré, strávil v České republice týden. Natáčel v Praze, Brně a Olomouci, přičemž do Olomouce se TV5 vydala na výslovné doporučení nového atašé pro jazykovou spolupráci Bruna Girardeaua. Ten do města zavítal v březnu na festival francouzské kultury Bonjour Olomouc a okouzlil jej jak jeho bohatý program, tak atmosféra města.
„Jako jinde ve světě i v České republice televizi zajímaly zejména frankofonní stopy jednotlivých destinací. V Olomouci se natáčelo v hlavních centrech frankofonie, v česko-francouzské sekci Slovanského gymnázia a ve Francouzském centru Univerzity Palackého, kde francouzští filmaři zachytili atmosféru motivačního workshopu pro středoškoláky," uvedl Jan Zatloukal, ředitel Francouzského centra UP, jehož domovským pracovištěm je katedra romanistiky FF UP.
I když natáčení exteriéru značně komplikovalo deštivé počasí, podle něj se filmařům nakonec podařilo zachytit četné francouzské stopy v centru Olomouce: přítomnost nejslavnějšího Francouze v Olomouci generála La Fayetta; Arionovu kašnu vytvořenou sochařem Ivanem Theimerem, dlouhodobě žijícím v Paříži; radnici s orlojem Karla Svolinského spolu s připomínkou více než třicetiletého partnerství s francouzským městem Antony; Denisovu ulici nesoucí jméno jednoho z prvních významných čechofilů, historika Ernesta Denise; Ostružnickou ulici, v níž se koncentruje řada ‚francouzských‘ podniků, jako jsou vinotéka Galský kohout, paštikárna u p. Ragueneaua či kavárnička Café La Fée atd.
Tvůrce pořadu zaujal i osud Jana Čepa, českého spisovatele a překladatele zejména z francouzštiny, který po únorových událostech roku 1948 emigroval do Francie, kde působil až do své smrti, a který tak svým životem i dílem výstižně propojuje Hanou a Francii. Natáčelo se v jeho rodných Myslechovicích i na poutním místě v sousední Cholině.
Příjemným zakončením náročného prvního natáčecího dne byl večer francouzského šansonu v klubu Variace, kde zazpívala Jarmila Beková se svou formací Baguette Bohème, kterou už frankofilní olomoucké publikum dobře zná z letošního zahájení festivalu Bonjour Olomouc.
„Za natáčením v Olomouci stojí činnost Francouzského centra UP, díky jehož aktivitám na francouzském velvyslanectví dobře vědí, že frankofonie v Olomouci a celém regionu žije a vyvíjí bohatou činnost. Vnímám to tedy také jako ocenění naší práce. Rád bych tímto poděkoval všem, kteří se na aktivitách Francouzského centra podílejí a s nadšením vynakládají velké množství energie daleko nad rámec běžných pracovních povinností, včetně mateřské katedry romanistiky. Především to však znamená úžasnou reklamu pro město Olomouc, s jehož krásami se nyní bude moci seznámit celý frankofonní svět,“ uzavřel Jan Zatloukal, který s natáčecím štábem strávil dva dny. Do vysílání půjde pořad v prosinci, již v listopadu se však chystá jeho předpremiéra v Praze, Brně i Olomouci.