Katedra romanistiky slavnostně otevřela Španělské centrum

Slavnostní otevření Španělského centra na katedře romanistiky FF UP.
Foto: Vojtěch Duda
Středa 6. říjen 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Za účasti španělského velvyslance Ángela Lossady Torres-Queveda bylo na katedře romanistiky Filozofické fakulty UP slavnostně otevřeno Centro de Recursos – Španělské centrum. Posláním společného projektu katedry a Velvyslanectví Španělského království v ČR je podpora výuky španělštiny jako cizího jazyka a popularizace španělské kultury.

„Jde o jedinou instituci svého druhu v České republice. Olomouc jsme si vybrali díky její strategické poloze a dobré spolupráci s místními hispanisty,“ uvedl Ángel Lossada Torres-Quevedo při slavnostním setkání na půdě Filozofické fakulty UP. Kromě zástupců ambasády a katedry romanistiky se události zúčastnili také děkan FF UP Zdeněk Pechal a učitelé španělského jazyka z olomouckých gymnázií, se kterými centrum úzce spolupracuje.

Španělské centrum se přitom slavnostního otevření dočkalo až po roce fungování. Založeno bylo na počátku akademického roku 2020/2021, tehdejší epidemická situace nicméně nedovolila se osobně sejít a popřát centru úspěšné plnění vytyčených cílů. To však nebránilo v zahájení činnosti centra. „V době hluboké pandemie si tak mohli gymnazisté i posluchači FF prostřednictvím videokonference popovídat se zástupci španělské fotbalové ligy Primera División nebo se seznámit s bohatou andaluskou kulturou,“ přiblížil zástupce vedoucího katedry romanistiky Radim Zámec.

Kromě přednášek, workshopů, webinářů a kulturních aktivit pro žáky a studenty nyní centrum chystá akce i pro veřejnost. „Návštěvníci se mohou těšit na přednášky o současné španělské literatuře či nových slovech, která ve španělštině zakořenila vlivem pandemie,“ dodal.

Součástí centra je i rozsáhlá knihovna. Ta je rovněž přístupná jak studentům, tak veřejnosti a kromě ucelené kolekce lingvistických a didaktických knih čítá i stovky svazků klasické a moderní španělské literatury.

Španělské centrum sídlí v prostorách katedry romanistiky na Křížkovského 10. Aktuální informace o otevírací době a připravovaných akcích budou zveřejňovány na webu katedry zde.